Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie

Akcja społeczo-edukacyjna Żonkile

Dnia 19 kwietnia 2017 roku chętni uczniowie z klasy 2a naszego gimnazjum: Arkadiusz Affek, Laura Mantur, Joanna Grzymkowska, Aleksandra Stańczyk, Zuzanna Zielińska, Jakub Jaworski, Wiktoria Dumała i Michał Zychowicz wraz z opiekunami Panią Iwoną Hyś i Panem Bogumiłem Makowskim po raz drugi wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W tym wyjątkowym dniu ponad 1000 wolontariuszy wyszło na ulice Warszawy i rozdawało papierowe żonkile (było ich aż 100 tysięcy) - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Do akcji włączyło się również około 1000 szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski, m.in. z Łodzi, Bielska-Białej, Płocka czy Katowic oraz partnerzy zagraniczni z USA, Niemiec, Danii i Izraela.

Celem akcji było upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstańcy toczyli nierówną walkę – było ich zaledwie 1000. Byli oni bardzo słabo uzbrojeni. Nie mieli żadnych szans z okupantem. Właśnie z tego powodu, to wydarzenie zapisało się na kartach historii Warszawy jako akt symboliczny.

W tym roku nasz rewir obejmował dzielnicę Żoliborz. Zmiana trwała od godziny 8 do 11. Mieliśmy o tyle łatwiej, iż niektórzy z nas posiadali już doświadczenie z zeszłorocznej edycji akcji. Odnieśliśmy duży sukces. Coraz więcej mieszkańców Warszawy pamięta o tym bardzo ważnym wydarzeniu, jakim było powstanie w getcie.

Po zakończeniu zmiany, delegacja Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie w składzie Joanna Grzymkowska, Jakub Jaworski wraz z opiekunem Panem Bogumiłem Makowskim wzięła udział w oficjalnych państwowych obchodach 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim z udziałem Prezes Rady Ministrów Pani Beaty Szydło. Następnie delegacja zwiedziła wystawy stałą i czasową Muzeum POLIN.

Aleksandra Stańczyk, Arkadiusz Affek i Michał Zychowicz pod opieką Pani Iwony Hyś udali się do naszego Urzędu Gminy w Wieliszewie, by tradycyjnie i tam rozdać żonkile i zaprosić do Muzeum Polin na zwiedzenie wystawy poświęconej historii i kulturze żydowskiej.

Jakub Jaworski

 

 

Subiektywne odczucia wolontariuszy z Wieliszewa:


Jakub

Akcja Żonkile, w przeciwieństwie do innych form nauczania, jest najlepszym sposobem nauki interakcji z drugim człowiekiem. Wzięcie w niej udziału było dla mnie zaszczytem, ale także wielką odpowiedzialnością za wizerunek Muzeum POLIN. Upamiętnianie wydarzeń takich jak powstanie w getcie warszawskim jest dla mnie bardzo ważne. Tylko dzięki takim inicjatywom jesteśmy w stanie upamiętnić bohaterów narodowych. Niezwykle istotne jest to, abyśmy jako współczesne społeczeństwo obywatelskie, wyciągnęli wnioski, oraz nigdy więcej nie dopuścili do tak straszliwej zbrodni. Udział w akcji traktuję bardzo osobiście. Jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy wszyscy jesteśmy zjednoczeni ponad podziałami. To niezwykłe, a jakże ważne i potrzebne wydarzenie, na długo pozostanie w moim sercu. Niewątpliwie, mimo potencjalnego utrudnienia w postaci egzaminu gimnazjalnego, wezmę w tej akcji udział w 2018 roku. Niech 19 kwietnia każdego roku łączy nas pamięć. Bądźmy chociaż w tym jednym dniu razem.

 

            Joanna

19 kwietnia to data ważna dla każdego, kto utożsamia się z kulturą żydowską. Jest to dzień, w którym, dokładnie 74 lata temu, dwa tysiące niemieckich żołnierzy wkroczyło do warszawskiego getta, by ostatecznie je zlikwidować. Przeciwstawiło im się kilkuset członków ŻOBu ( Żydowskiej Organizacji Bojowej) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Aby upamiętnić to wydarzenie co roku wolontariusze rozdają symboliczne żółte żonkile.

Nasza przygoda jako wolontariuszy zaczęła się z samego rana. Po dotarciu na miejsce zbiórki otrzymaliśmy pakiety wolontariuszy, w których, oprócz koszulek było mnóstwo żółtych papierowych żonkili oraz ulotki z krótką historią powstania w gettcie. Dodatkowo pani koordynatorka poinformowała nas, że możemy wracać na miejsce zbiórki kiedy tylko chcemy, by się nieco ogrzać i posilić.
Rozdawanie żonkili okazało się świetnym sposobem na poradzenie sobie z nieśmiałością! Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i ogarnęło nas zdziwienie, gdy uświadomiliśmy sobie, ile żonkili zostało już rozdanych. Papierowe kwiaty podarowaliśmy zarówno dzieciom jak i dorosłym. Czasami ludzie sami do nas podchodzili i prosili o żonkila, co mile nas zaskoczyło. Po rozdaniu żonkili część z nas udała się do Muzeum POLIN, by tam wziąć udział w obchodach rocznicy powstania oraz zobaczyć wystawę.

 

Zuzanna

Po raz drugi uczniowie mojej klasy 2a wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, którą honorowym patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratoria Oświaty. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  w rocznicę powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów  często żonkili. Nasza grupa rozpoczęła akcję o godz. 8.00. Już 15 minut wcześniej stawiliśmy się w punkcie zbiórki na ul. Słowackiego 6/8 w Warszawie. Tam odebraliśmy przygotowane dla nas pakiety. W parach, każdy z nas ochoczo zabrał się do pracy. Warszawiacy bardzo chętnie przyjmowali od nas żonkila i ulotkę. Czas upłynął nam bardzo szybko.  Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.


            Wiktoria

Dzisiaj wraz z koleżankami i kolegami mojej klasy wzięłam udział w akcji "Żonkile". Akcja ta upamiętnia 74 rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. Byliśmy zaskoczeni, że tak wiele osób zaangażowało się w tę akcję. Przyjmowano od nas żonkile i chętnie rozmawiano z nami o akcji oraz o powstaniu w Getcie, a nawet spotkaliśmy się z propozycją pomocy w rozdawaniu ulotek. Było nam bardzo miło. Akcja "Żonkile" bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś w przyszłości będę miała okazję wziąć w niej udział.


Aleksandra 

Dziś, 19 kwietnia miałam okazję wziąć udział w akcji "Żonkile". Dostaliśmy wszystkie niezbędne rzeczy takie jak koszulki, identyfikatory oraz żonkile i ulotki do rozdawana, napiliśmy się ciepłej herbaty i mogliśmy ruszać w drogę. Z racji, iż byłam pierwszy raz wolontariuszem na tej akcji bałam się reakcji ludzi. Mimo moich obaw, naprawdę rzadko spotykaliśmy się z odmową, bo większość ludzi chętnie przyjmowała papierowe kwiaty oraz ulotki i chętnie wysłuchiwali tego, co chcieliśmy powiedzieć. Pogoda nie dopisywała, bo jak na kwiecień było bardzo zimno... mimo to było bardzo dużo ludzi, nawet spacerujących w parku, wiec nawet nie zorientowaliśmy się jak to, co mamy w torbach szybko znika. Mogę powiedzieć, że cała akcja naprawdę mi się podobała, ponieważ nie spodziewałam się, że ludzie będą tak mili i, że pamiętają o tym, co wydarzyło się w Warszawie 74lata temu.


Fotorelacja