Gminne Gimnazjum imienia Jana Pawła II - to brzmi dumnie!

2 czerwca 2011 roku nasza szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Uroczystość zorganizowaną z tej okazji uświetniło wielu gości. Poniżej prezentujemy przemówienie Pani Marzenny Kmieciak - Dyrektor Gminnego Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Wieliszewie, wygłoszone tego dnia:

Szanowni Goście, Nauczyciele-Grono Pedagogiczne, Rodzice i Drodzy Uczniowie!

Dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególny, czekaliśmy na niego wszyscy. Rozpocznie on kolejne karty historii wieliszewskiego gimnazjum.

Szukałem Was....

Teraz Wy mnie znaleźliście!

Tak Jan Paweł II, wielki Polak przemówił do naszej szkolnej społeczności.

Dziś, 2 czerwca 2011 roku, w obecności Szanownych Gości i przyjaciół nastąpi uroczyste nadanie naszemu Gimnazjum imienia patrona.

Na wniosek Rady Pedagogicznej podjęto decyzję o nadaniu imienia naszej szkole. W tym celu w sierpniu 2009 roku rozpoczęto wiele działań dydaktyczno-wychowawczych przybliżających  nam sylwetkę wybranego przez uczniów i nauczycieli Patrona.

W ramach akcji Patron staraliśmy się organizować wiele spotkań, których myślą przewodnią były słowa kierowane szczególnie do młodych ludzi. Pamiętaliśmy je, gdy mówił do nas

„Wy jesteście przyszłością świata!

Ogromnie wiele zależy od Waszego człowieczeństwa"

Nie pozostawaliśmy obojętni na taką wiarę w naszą mądrość i siłę.
Bardzo chcieliśmy poznać naszego Patrona. Odwiedziliśmy razem z naszymi nauczycielami miejsca, które były bliskie Ojcu Świętemu - Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Zakopane. Zbieraliśmy materiały z wielu książek i czasopism, przygotowaliśmy albumy i ciekawe gazetki. Odkryliśmy Wielkiego Człowieka, obdarzonego ogromną wiedzą, zatroskanego o los mieszkańców naszej planety. Bezprecedensowym wydarzeniem była realizacja projektu autorstwa Pana Wojciecha Sadowskiego. Łączył on elementy chemii, ekologii wpisane w myśl Jana Pawła II, dotyczące sensu istnienia człowieka, jego świadomości i odpowiedzialności za własne działania. Niezwykle atrakcyjna forma przedstawienia wykorzystująca prezentacje multimedialne, audiowizualne i pokazy pirotechniczne pozwoliła nam zastanowić się nad kondycją współczesnego człowieka.

Odkrywanie naszego Patrona ukazało nam nie tylko duchowego przywódcę Kościoła, ale wspaniałego Polaka - patriotę, podróżnika, miłośnika teatru, literatury, sportu, przyjaciela młodzieży i wielki autorytet moralny.

Utwierdziło nas w przekonaniu, że Jan Paweł II jest bez wątpienia wzorem dla nas wszystkich. Poznając życie i naukę Jana Pawła II uczyliśmy się wspólnie, uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Nasi uczniowie przekonali się, że byli dla Papieża bardzo ważnymi. Często kierował do nich ważne słowa wiary w ich mądrość, podnosił na duchu, wskazywał jak żyć.

To od niego uczyliśmy się, by

„nie ulegać słabościom,

nie dać się zwyciężyć złu,

poznawaliśmy sens pracy, która

czyni człowieka lepszym i duchowo dojrzalszym."

Nas, wychowawców młodego pokolenia utwierdził w przekonaniu, że „nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli."

Przyrzekamy, że mottem naszych codziennych działań będą słowa Wielkiego Wychowawcy, Jana Pawła II, napisanego z okazji setnej rocznicy śmierci św. Jana Bosko:
„Prawdziwy wychowawca uczestniczy w życiu młodzieży. Interesuje się jej problemami, stara się poznać jej zapatrywania, uczestniczy w jej życiu sportowym i kulturalnym, w jej rozmowach: jako dojrzały i odpowiedzialny przyjaciel wskazuje dobre cele i drogi do ich osiągnięcia..."

W takim klimacie pedagogicznej obecności wychowawca nie jest ważny za przełożonego lecz za ojca, brata i przyjaciela.

Jestem przekonana, że uczniowie Gimnazjum w Wieliszewie uwierzyli w siłę słów Wielkiego Patrona:

„ Jeśli będziecie tym, czym chcecie być, zapalicie cały świat..."
Myślę, że nasi uczniowie rozumieją już potęgę siły tej wiary w ich możliwości.

Jedyny, niepowtarzalny, moralny autorytet Ojca Świętego i miłość, którą obdarzył wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież, zdecydowały, że społeczność naszej szkoły wybrała Jana Pawła II Papieża na patrona Gminnego Gimnazjum w Wieliszewie.